понеділок, 27 лютого 2012 р.

Через тепло душі та діалог – до взаєморозуміння поколінь: історична майстерня в Охтирці

16 лютого 2012 р. члени євроклубу «ЄвроStella» Охтирської гімназії Охтирської міської ради Сумської області провели семінар-тренінг «Через тепло душі та діалог – до взаєморозуміння поколінь».

В затишному приміщенні євроклубу зібралися однодумці, учні та вчителі шкіл № 1, 2, 3, 5, 6, 9, 11 міста Охтирки, а також представники євроклубу «ЄвроStar» КУ Сумської ССШ І-ІІІ ступенів № 25 ( координатори Золотавіна О.О. та Остапенко Т.Г).

Той відголосок болю з далини,
Не спогад просто, не хвилина туги,
А лиш життя момент, величність простоти, 
то поклик в майбуття: «Не допустіть наруги!» 

Захід розпочався із презентації роботи євроклубу. Таня Приймак, учениця 11-а класу Охтирської гімназії, екс-президент євроклубу, розповіла присутнім про нові досягнення, участь у Міжнародних проектах СМГО Сумського центру європейських ініціатив SMART та LOVEAT, ХІІІ Всеукраїнській конференції асоційованих шкіл ЮНЕСКО в Україні «Імітаційній рольовій грі «Модель ЮНЕСКО». Коваленко Кирило, учень 8-А класу поділився досвідом роботи в початковому тренінгу проекту “Залучення молодіжних європейських клубів до збереження історичної пам'яті в Україні” Української асоціації європейських студій, за підтримки Міжнародної громадської організації “Міжнародний фонд “Взаєморозуміння і толерантність”, котрий проводився 29 жовтня 2011 року в м.Києві у Представництві Європейського Союзу в Україні. Там і була озвучена ідея провести конкурс “Я пам’ятаю – наш внесок” в рамках Європейського року активного старіння та солідарності між поколіннями 2012», до відзначення якого в Україні долучились євроклуби.

Життя євроклубу «ЄвроStella» Охтирської гімназії дуже насичене, бо він переймається не тільки вихованням європейських цінностей, а в першу чергу усвідомленням того, що ми є справжні українці. Клуб єднає дітей різних вікових категорій від 5-го до 11-го класів, навіть із різних шкіл міста .Тому команда «тренерів» із числа євроклубівців розробила надзвичайно інтенсивний план залучення школярів до навчання вести діалог між жертвами, свідками Великої Вітчизняної війни та сучасною молоддю.

Робота базувалась на матеріалах «Майстерні із збереження історичної пам’яті». Володя Турчак, президент євроклубу, проводив інтеграційні ігри, розповідав про власний досвід інтерв’юера, адже брав інтерв’ю у Шаповала Івана Григоровича та Касацького Анатолія Вацлавовича. Учасники знайомилися з методом «усної історії», видами та етапами інтерв’ю, джерелами, ролями інтерв’юера та респондента, вимогами до анкети для проведення інтерв’ю з остарбайтерами, свідками (військовополоненими), дітьми війни, а також з вимогами до складання пам’ятки та розшифровки записів. Вчителі мали можливість і самим побувати в ролях, і поспостерігати за роботою учнів. Спробуйте зобразити за допомогою символів та стереотипів абстрактну старість, а потім порівняти із баченням власної. А діти змогли. Правда, граючи в рольові ігри та презентуючи власне бачення, вони коментували усі тривожні моменти, намагалися розробити такий стиль поведінки під час інтерв’ю, щоб бути тактовним, правдивим, ерудованим, наполегливим у роботі, справжніми психологами.

Присутні на тренінгу вчилися збирати усну інформацію від учасників або свідків події, фіксувати її, транскрибувати, створювати аудіофайли та виготовляти паспорти респондентів, учасників інтерв’ю. Діти планували подальшу співпрацю, говорили про волонтерство – як запобігання соціальній ізоляції людей, котрі пережили війну, про можливість передати унікальний досвід, аби запобігти повторенню тих подій, налагодити міжгенераційний діалог. Хотілося б, щоб і наше місто долучилося до Проекту зі створення електронного фонду живої пам’яті, щоб серед сторінок усної історії звучали живі голоси наших з вами земляків. Охтирському краю є ким пишатися, адже історія вже пам’ятає генерала Батюка, О. П. Береста.

З кожним днем від нас йдуть люди, що були свідками трагічних подій Другої світової та Великої Вітчизняної війн. Нашим обов’язком перед цими людьми є збереження для наступних поколінь їх спогадів, їх моральна та соціальна підтримка.

Приєднуйтеся до євроклубу «ЄвроSTELLA» та беріть участь у конкурсі «Я пам’ятаю - наш внесок» Української асоціації європейських студій, за підтримки Міжнародної громадської організації "Міжнародний фонд "Взаєморозуміння і толерантність".

Оксана Мироняк, координатор євроклубу «ЄвроSTELLA»

Скористайтеся Матеріалами майстерні зі збереження історичної пам’яті http://www.iremember.org.ua/.

Немає коментарів:

Дописати коментар