вівторок, 28 лютого 2012 р.

Учасникам майстерні в Тернополі було цікаво почути думку людей різних поколінь

16 лютого 2012 р. в рамках проекту “Залучення молодіжних європейських клубів до збереження історичної пам'яті в Україні” Тернопільський Євроклуб „Дружба” ТСШ №29 з поглибленим вивченням іноземних мов провів засідання у форматі „Майстерні історичної пам’яті та діалогу між поколіннями”.

У майстерні взяли участь представники 12 шкіл (12 координаторів та 27 учнів), влади, управління освіти та громадських організацій.”

Регіональна майстерня була продовженням ініціатив, започаткованих у рамках проекту, що виконує Українська асоціація європейських студій при підтримці Міжнародної громадської організації “Міжнародний фонд “Взаєморозуміння і толерантність”, на пілотній майстерні у Києві, 19 листопада 2011 року.

Метою регіональної майстерні було навчання опікунів і учасників європейських клубів роботі зі збереження історичної пам'яті та налагодження діалогу між поколіннями, опанування учасниками шляхів і методів взаєморозуміння та толерантного відношення між представниками різних поколінь, через поглиблення теоретичних знань та закріплення практичних навичок, що особливо актуально в контексті Європейського року 2012. Окрім цього, серед інших завдань було також налагодження мереженої співпраці Євро клубів Тернопільщини, обмін думками з питань необхідності залучення однолітків в європейських ініціативах та впровадження громадської освіти в навчально-виховний процес.

Майстерня складалась із 4 частин:
• офіційної частини – відкриття Європейського року 2012 на Тернопільщині
• частина 1 – Діалог поколінь
• частина 2 – Теорія поколінь. “Усна історія”. Методика проведення інтерв'ю
• евалюації та планування подальшої діяльності євроклубів Тернопільщини.

Окрім цього, до початку тренінгу учасники з радістю познайомилися за допомогою ігор „Привітання чи комплімент”, „Асоціація”, „Ніхто не знає, що я...”, „Знайомство у формі інтерв’ю”, що дозволили учасникам познайомитися з нестандартними способами представлень себе із різних життєвих позицій та розвивати творче мислення. Оскільки усі вправи були спрямовані на формування позитивної атмосфери майстерні, згодом не лише учні, але й координатори та запрошені гості приєднувались до руханок.

Також, напередодні майстерні учні-організатори євроклубу „Дружба” створили символ майстерні, що містив не лише символіку проекту, але й нагадував прапор ЄС за кількістю зірочок-шкіл-учасників.

Офіційне відкриття майстерні пройшло за участі поважних гостей, серед яких були заступник міського голови Тернополя з гуманітарних питань, Леонід Олексійович Бицюра, методисти інформаційно-методичного центру освіти Боднарчук Жанна Валеріївна, Хома Світозара Олегівна та Вівчар Андрій Дмитрович, які відзначили вагомість ініціатив року активного старіння та солідарності між поколіннями та висловили своє захоплення активною громадською позицією молоді на Тернопільщині. Також до презентації Європейського року 2012 були запрошені голова міської організації Товариства Червоного Хреста України Лех Тетяна Володимирівна та голова національної скаутської організації ПЛАСТ в Тернополі Любомир Шимків, які поділилися з учасниками інформацією про ті міжгенераційні проекти, в яких євроклуби можуть в рамках Європейського року 2012.

Також для налагодження ефективного діалогу між поколіннями, у майстерні брали участь 27 учнів 12 шкіл міста Тернополя, 12 координаторів,  представники старшого покоління: заслужений вчитель України, вчитель міжобласної школи для сліпих і слабозорих, Євгенія Михайлівна Чехунова, вчитель методист, один із засновників шкільного Євроклубу „Дружба”, Василевська Лідія Данилівна, один із засновників ГК „Терко-Авто”, „Джерман-Авто”, Омелян Мирославович Колодій, колишній директор ВАТ „Ватра” у смт. Козова, Петро Михайлович Адамів.

Спершу відбулася організаційна частина, протягом якої учасники поділились своїми очікуваннями від майстерні та допомогли „озеленити” дерево очікувань, висловлюючи побажання та очікування від тренінгу, сформувавши чіткі особистісні та колективні цілі.  Також були визначені правила, які на цей раз ми означили, як „свободи” тренінгу,  оскільки  учасники самостійно обирали, що вони вільні робити чи не робити у ході спілкування.

Частина перша майстерні була присвячена налагодженню діалогу між поколіннями і розпочалась із визначення проблем, які варто подолати, а отже, вправи „Каміння на шляху”, у якій методом мозкової атаки усі учасники зібрали цілу гору „каміння”, що є перешкодою на шляху до взаєморозуміння між поколіннями, обговорили типологію цих проблем, причину їх виникнення та наслідки. Цікаво те, що самі ж учасники і значили, що таке усвідомлення цих проблем „каміння” і є своєрідним фундаментом для побудови структурного діалогу.  Наступним кроком була робота у групах над питаннями особливостями сприйняття літніх людей в сучасному суспільстві та характеристики себе в старості. Метою цієї вправи було виявити спільні та відмінні риси у сприйнятті міжгенераційних проблем, стереотипів та шляхів їх подолання групами різних поколінь. Учасники самі аналізували презентації інших груп, виділяли схоже та відмінне та зробили висновок щодо характерних рис, якими наділяє суспільство літніх людей, з якими стереотипами і яким чином варто боротись. Отож, далі учасники змогли зібрати „Валізу порозуміння”, щоб таки вирушити на пошуки ефективної комунікації та міжгенераційного діалогу. Цікаво й те, що за словами учасників „валіза аж тріщала від усіх якостей, засобів, почуттів, які варто використати, щоб почати цікавий діалог між представниками різних поколінь”. Пізніше, за допомогою руханки „Палітра”, учасники об’єднались у нові групи, у кожній із яких було представлені різні покоління та обговорювали питання обміну досвідом та знаннями між представниками трьох поколінь у вправі „Чому ми можемо навчитися”. Важливо відзначити, що у всіх групах відразу налагодилося цікаве та насичене спілкування незважаючи на різницю у віці та статусі учасників, що сприяло ефективному виконанню вправи. На завершення першої частини, учасникам запропонували знову згадати про те каміння, яке вони збирали на початку та перетворити його з перешкоди на шляху на будівничий матеріал та побудувати міст порозуміння між поколіннями, тож усі радо взялися за цікаву справу зведення нового шляху для спілкування. Також гості майстерні отримали подяки за активну участь у налагодженні діалогу поколінь.

Частина друга розпочалась із вправ-енерджайзерів та коротких інтерв’ю, які були спрямовані на визначення спільних та відмінних рис представників різних поколінь. Після цього, модератор майстерні презентувала теорію поколінь та запропонувала учасникам у нових групах доповнити її характеристикою сучасного покоління. Цікавими були думки кожної групи щодо представлених подій та цінностей покоління „зими” 2003 року –наш час, адже вони дещо відрізнялись від запропонованої теорії своїм оптимізмом та були настільки різноплановими та оригінальними, що часто переростали у плідну дискусію та сприяли розвитку нових ідей. Також спільними зусиллями була складена „капсула часу”, у яку учасники поклали не лише матеріальні цінності, але й духовні настанови своїм нащадкам. Наступним був презентований метод „Усної історії” та ініціатива створення фонду живої пам’яті. Учасники мали нагоду у групах із 3 осіб (інтерв’юер, респондент, експерт) провести пілотні інтерв’ю та визначити для себе, чи зацікавлені вони у використанні методу, які навички потрібно удосконалити. Також були підведені підсумки голосування „Цінності поколінь” (результати у Додатку 2) та тест „Мій психологічний вік”. 

Рефлексія проводилась у підсумку кожного модуля, проте заключна анонімна евалюація змогу учасникам поділитися думками щодо майстерні та висловити побажання і пропозиції, дати оцінку власних дій та колективної діяльності (результати у Додатку 3). Усі учасники отримали сертифікати від Євроклубу-організатора та інформаційно-методичні матеріали, які нам люб’язно надало Представництво ЄС в Україні в рамках реалізації цього проекту.

Результати майстерні:
1. Учасники мали змогу проаналізувати, практично застосувати та взяти на озброєння у подальшій роботі різноманітні методи та форми міжгенераціного діалогу, усвідомити проблеми та шляхи їх подолання, ознайомилися із методом „усної історії” та ініціативою проекту “Залучення молодіжних європейських клубів до збереження історичної пам'яті в Україні” з формування фонду живої пам’яті.
2. Була сформована група лідерів, які стануть осередком нових ідей для вдосконалення діяльності Євроклубів у рамках реалізації цілей Європейського року 2012 та проекту “Залучення молодіжних європейських клубів до збереження історичної пам'яті в Україні”, оскільки представники 10 із 11 запрошених шкіл висловили бажання провести каскадні майстерні у своїх шкільних громадах. А отже, участь у тренінгу осередку активної молоді забезпечила передання ними досвіду своїм одноліткам та їх залучення до участі у подальших заходах в рамках проекту.
3. Учасники визначили стратегію подальшої співпраці Євроклубів, були оголошені конкурси на найкраще проведення майстерень, найактивнішого автора блогу євроклубів Тернопільщини в рамках Європейського року 2012 (який був створений організатором-євроклубом „Дружба” на початку лютого для сприяння співпраці між євроклубами області). Підсумки цих конкурсів будуть підведені на міському форумі Євроклубів у квітні 2012 року.
4. Результати майстерні опубліковані на сайті Євроклубу (http://euro-club.org.ua/activity/126-2012-02-25-18-55-17.html), на блозі Євроклубів Тернопільщини(http://ternopil-euroclubs.blogspot.com/2012/02/blog-post_20.html), також готується стаття у місцевій пресі та виступ на обласній радіостанції.

Учасники поділилися враженнями від майстерні, серед відгуків були наступні висловлювання: „тренінг був насиченим, цікавим, я знайшла багато нових друзів”, „вразила новизна та цікавість”, „цікаво почути думку людей різних поколінь про одну у ту ж проблему, приємно, коли думки співпадають”, „я задоволена, було досить цікаво, взаєморозуміння між учасниками, цікаві теми для обговорення. Відчувалась доброта кожного”.  Цікаво, що учасники старшого покоління також висловили свої позитивні емоції від спілкування із представниками інших поколінь, а заслужений вчитель України, вчитель міжобласної школи для сліпих і слабозорих, Євгенія Михайлівна Чехунова, навіть цитувала поезію на тему порозуміння між поколіннями та побажала усім справжнього порозуміння між людьми.

Окрім цього, усіма учасниками тренінгу було відзначено необхідність залучення до проектів такої тематики. Важливо й те, що проведенням тренінгу зацікавились не лише школи-учасники, але й запрошені гості-представники громадських організацій.

Тренінг був підготовлений і проведений координатором євроклубу за участю учнів школи та з використанням методичних матеріалів в рамках проекту. Також була створена презентація по методичних розробках для супроводу майстерні (додається окремим файлом).

Фото-звіт: https://picasaweb.google.com/117916012215787560594/162012?authkey=Gv1sRgCP3B18Dg_7W-ag

Матеріали проекту поширюються серед зацікавлених Євроклубів за допомогою блогу Євроклубів Тернопільщини http://ternopil-euroclubs.blogspot.com/.

Автор: Мирослава Харчук, координатор євроклубу, e-mail: myroslava_kharchuk@yahoo.com

Немає коментарів:

Дописати коментар